MINDEN EGY HELYEN, AMIT A TÉRSÉGRŐL TUDNI KELL

Zalaegerszeg
Zalaegerszegen nagy munkák kezdődtek
   

2024-ig mintegy 120 milliárd forintot fordítanak gazdaságfejlesztésre Zalaegerszegen, amiből a turizmus is ...


Hortobágy
Lezárják a hortobágyi kisvasutat és tanösvényt
   

November elején felújítási munkálatokba kezdtek Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság Hortobágy-halastavi bemutatóterületén, melyek ...


Szeged
Nem teszik kötelezővé az oltást a szegedi SPAR-dolgozók számára
   

A 14 ezer munkavállalót foglalkoztató Spar Magyarország nem teszi kötelezővé a koronavírus ...


Szeged
12 vadiúj villamost kap Szeged a kormánytól
   

Történelmi pillanatnak lehetünk szemtanúi hamarosan, ugyanis Magyarország történetében először, november 29-én 3 ...


Budapest
Óraátállítás: változást jelentettek be
   

Az óraátállítás miatt több éjszakai BKK-járat menetrendje is változik vasárnap hajnalban - ...


Idén is báloztak a roncsderbisek
   


2021.okt. 23.-án Mezőberényben tartották meg a Gyorsasági Roncsderbi O.B. díjátadó gáláját!
Minden évben ...


Debrecen
Jubileumi koncertet ad a KFT Debrecenben
   

A legendás zenekar idén ünnepli megalakulásának negyvenedik évfordulóját. Idén negyvenéves a KFT ...


Debrecen
Egyedülálló bérfejlesztés a Debreceni Egyetemen
   

A Debreceni Egyetemen (DE) a felsőoktatási alaptevékenységeket és azok kiszolgálását végző 4075 ...


Hortobágy
Jótékonysági licitet indított a hortobágyi madárkórház
   

A fertőzött szárnyasokon helyben szeretnék elvégezni a legfontosabb vizsgálatokat.

...

Szeged
Újabb szegedi iskolában tették kötelezővé a maszkviselést
   

A Szent Benedek Többcélú Szakképző Iskola Szegedi Tagintézményében második napja kötelező a ...


Óriásit drágultak a tejtermékek

Óriásit drágultak a tejtermékek

Az elmúlt hetekben nagyot emelkedett a tejtermékek ára, a jobb minőségű fél kilós túróért például 850 forintot kell fizetni, de többe kerül a joghurt, a tejföl, a túrórudi és minden ami tejből készült. A tehéntartó gazdák viszont elégedettebbek lehetnek mint pár hónappal ezelőtt, hiszen magasabb áron veszi át a feldolgozó tőlük a nyers tejet.

A tejtermeléshez szükséges takarmányárak, tápok hatvan-hetven százalékkal drágultak az elmúlt fél évben, így nagyon megemelkedett az állattartás költsége, mondta Gamos András mezőgazdasági szaktanácsadó. Havonta, kéthavonta egyeztetnek a termelők a felvásárlóval a tej átvételi áráról. Tolna megyében jellemzően a Tolnatej Zrt. az, mely szerződést köt a tehéntartó tejtermelőkkel.

Az elmúlt év nem volt könnyű, hiszen a koronavírus-járvány miatt hónapokig visszaesett a fogyasztás, kevesebb tejtermék fogyott, egy időre bezártak a cukrászdák, éttermek, szállodák és az iskolai menzán is visszaesett a forgalom. A feldolgozóknak sem volt könnyű ez az időszak, a költségeik – a gyengülő forint miatt – egyre emelkedtek, ami még a csomagolóanyagok árában is megmutatkozott. A termelők, feldolgozók abban bíztak, ha nyáron beindul a turizmus, kinyitnak az éttermek, cukrászdák a helyzet javulni fog. Így is lett, de nem tartott sokáig az örömük, mert a gabona betakarítása előtt már jelentősen megugrottak a termény árak, így jóval többe került egy fejős tehenet eltartani, mint az azt megelőző években. A szemestermény hetven százalékkal lett drágább, mondta Gamos András. Emellé az idei évtől a munkabér és annak járulékai is emelkedtek.

Tíz éve a hazai feldolgozóipar 2 milliárd 200 millió liter tejet használt fel, ma ennek a felét. Ugyanakkor a hazai piac is nyitott, hiszen sok a külföldről bejövő tejtermék. A magyar nyerstej ára továbbra is uniós szinten az egyik legalacsonyabbak közé tartozik. A hazainál alacsonyabb árak a kontinensen csak a balti államokban, azaz a lett, a litván és az észt piacokon tapasztalhatók.

Jó hír most a tejtermelőknek, hogy január 1-től a feldolgozó 126 forintot – minőségtől függően akár pár forinttal ennél többet is – fizet literenként a gazdáknak. Ígéretük szerint, ha szükséges, márciusban további emelésre is lesz lehetőség. A kormány által meghirdetett árplafon csak a tartós tejre vonatkozik, így túl nagy gondot a feldolgozóknak nem jelent, mondta Gamos András.

A koronavírus járvány idején nagy gondot okozna a munkabeosztásnál az, ha bárki az állatgondozók közül beteg lenne, vagy akár csak karanténba kényszerülne. Az állatokat el kell látni, akár ünnep van, akár hétköznap is. Így a veszélyhelyzet alatt nagyon vigyáznak arra, hogy egyik munkatársuk se essen ki a munkából, szájmaszkban dolgoznak az állatgondozók is, gyakori a kézmosás és a tejszállítókkal való kapcsolatra is nagyon odafigyelnek.

Az országban összesen hét tejtermelői csoport van, közülük az egyik a már említett paksi cég, a Dunamelléki Termelői Szövetkezet. A megye másik nagy szarvasmarhatelepe Tevelen van, a helyi mezőgazdasági zrt. tulajdonában. Itt négyszázhúsz tehenet gondoznak, és 3,2 millió liter tejet értékesítenek éves szinten.

Forrás: agrartrend.hu

Fotó: pixabay.com

Tetszett a cikk? Kedveld vagy oszd meg!

Megosztás itt: facebook
Megosztás itt: twitter
Megosztás itt: email
Megosztás itt: print